Çikolatalı, Fındıklı Muffin

Çikolatalı Fındıklı Muffin İçin Malzemeler
Badem unu1,5 Su bardağı
Hindistan cevizi yağıÇeyrek Su bardağı(erimiş)
Yumurta2 adet
Muskat ya da tarçınÇeyrek çay kaşığı
Karanfil ya da zencefilÇeyrek çay kaşığı
Pekmez5 Yemek kaşığı
FındıkYarım su bardağı
TuzBir tutamcık
Karatma tozu/Yarım çay kaşığı karbonat ve birkaç damla limon da olur.1 Çay kaşığı(kabartma tozu için)
Bitter ya da damla çikolata40 gr.(göz kararı)

Merhabalar, IG:fit.tarif.blog hesabımdaki posttan da gördüğünüz gibi, bütün malzemeleri karıştırıyoruz ve fırına veriyoruz. 🤓 Bu kadar da kolay bir tarif.

Yapmaya başlamadan, fırını 175 dereceye ayarlamayı unutmayınız. Önceden ısıtılmış fırında 18-20 dk. kontrollü pişiriyoruz. Tadı aynı Topkek gibi oluyor.

Hindistan cevizi yağı ya da mısır yağı kıvam açısından farketmiyor. En sağlıklısını tercih etmeye çalışıyoruz sadece. Fakat glutensiz un için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Eğer gluten içeren bir un kullanırsanız ölçüleri 4 katına çıkarmanız gerekecektir. Glutensiz unlar badem unu ya da hindistan cevizi unu olabilir.(Evet tatlıları süslediğimiz hindistan cevizi aranan adamımız😅)

Sevdiğim bir kaynağı da sizin için ekliyorum yazıma:

“Glutensiz bir un için, hem badem hem de hindistan cevizi unu arasında seçim yapabilirsiniz, çünkü ikisi de tamamen glutensizdir.

Badem unu özellikle iyi bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca demir, manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve diğer mineralleri de içerir. Hindistan cevizi unu demir, manganez, bakır ve diğer bazı minerallerin iyi bir kaynağıdır. Çok amaçlı buğday unu, düşük seviyede demir ve B vitaminleri içerirken gerçek bir tam buğday unu besin maddelerinde daha zengindir ama maalesef biz buna ulaşamıyoruz!

Hindistan cevizi unu, laurik asit olarak adlandırılan, bağışıklık sistemi için mükemmel doymuş yağ formunda daha az oranda genel yağa sahiptir. Badem unu, büyük miktarda inflamatuar olabilen omega-6 çoklu doymamış yağ asitleri bakımından yüksektir.”

Kaynak: https://www.aysetolga.com/badem-unu-glutensiz-kalp-dostu-alternatif-un