Covid-19’dan kaçıyoruzdur / Kefir Yapımı

Merhabalar,
Probiyotiklerin, bağırsak sağlığımız için önemi konusunda artık daha bilinçliyiz. Bu yazım da pandemi döneminde edindiğim, sağlığımız için son derece faydalı olan ufak alışkanlıklardan bahsedeceğim.

Pandemiden önce spor salonunda spor yapıyordum. Bu şekilde başlayan egzersiz yapma alışkanlığımı, pandemiyle birlikte eve taşıdım. Güzel alışkanlıklar edindim. Evde kefir yapmaya, daha fazla et suyu tüketmeye ve et suyu kullanımımı çeşitlendirmek için yöntemler araştırmaya başladım. Bağırsaklarımızdan ikinci beynimiz olarak bahsedildiğini çok duymuşuzdur. “Sirkeli su” bağırsak sağlığı için başta gelen yöntemlerden biriydi. Benim de ilk duyup, uygulamaya başladıklarımdan. Sirkeli su aç karna beni çok rahatsız ediyor açıkçası. Yerini kefir ile dolduruyorum, her gün 200 ml kefir içmeye özen gösteriyorum. Kefirimi evde yapıyorum. Evde uğraşmaya vaktiniz yoksa Kebir ve Altınkılıç markalarının tadı evdekiyle birebir. Evde kefir, yoğurt yapmanın en kritik kısmı güvenilir bir sütçü bulmak. Pastorize süt ve yoğurdun sağlıklı olmadığını biliyoruz fakat göz görmeyince gönül bazen katlansa da kefirde böyle bir durumumuz da yok maalesef. Tadı bayaa kötü oluyor. Sütçü bulmak önemli.
Gelelim yapımına:) Hiçbir zorluğu yok. Yoğurt yaparken sıcaklığı ölçmek için bir tabir vardır: “Parmağını ısıracak.” Bu ne demektir? Yakacak kadar sıcak değil, ılığın bir tık üstü. İşte bu sıcaklığın bir tık düşüğü tam olarak ılık. Kefir için gerekli olan sıcaklık. Ben ilk kefir yapışımda yoğurt gibi düşünerek biraz sıcak tutmuştum kefirim süt gibi kalmıştı. Kefir mayasını bozmamak önemli çünkü zor bulunuyor. Sütçünüze sorabilirsiniz, en güveniliri üniversitelerin eğitim araştırma bölümünden almak olacaktır ya da benim gibi tanıdığınızdan alabilirsiniz. Kefir mayasını çoğaltmaktan son paragrafta bahsedeceğim.
Kefirimizi hazırlamak için cam kavanoz kullanabiliriz. Plastik koku yapıyor. Kefir mayamıza metal değilmemeli. Tahta kaşık kullanmamız gerekiyor. Çünkü mayayı bozuyor metal. Ortalama 24 saat karanlık ılık bir yerde bekletiyoruz. 6 saat kadar da buz dolabında beklettikler sonra, kefirimizi süzüp içinden mayayı alıyoruz. (Tel süzgeç olmamalı, plastik olmalı.) Geçen gün süzgecimi bulamadım ve ellerimi güzelce yıkadıktan sonra elimle süzerek kefiri yakaladım. Bu da bir yöntem olarak aklınızda bulunabilir. Kefirin bekleme süresi için “ortalama 24 saat” yazdım, kefirinizin boyutu küçükse mayalanma süresi uzayacaktır. Biraz daha bekletirseniz suyu üste çıkmış tortusu dibe çökmüş bir halde bulacaksınız ama hiç sorun değil tadında bir değişiklik olmuyor.
Çoğaltma ve saklama işlemi de şöyle oluyor: Ilık süt ile yıkayıp ılık suya bıraktığınız kefir çok hızlı büyümeye başlıyor. Ben süt yerine ılık suyla yıkıyorum o bile etkili. Her hafta kefir mayaladığım için buz dolabında saklıyorum. Uzun süre kullanmayacaksanız donduruca saklayabilirsiniz.

Sevgiler,
Ilım