Evde Zeytin Kurmak

Merhabalar,
Diyet listemin olmazsa olmazı, zeytinden bahsedeceğim. Herkesin diyet listesi kendine özeldir, fakat ben kahvaltıda; süt ürünleri, reçel gibi besinler tüketmediğim için yiyebileceğim kahvaltılıklar kısıtlanıyor. Bu yüzden yediğim kısıtlı yiyeceklerden büyük keyif alarak yemek istiyorum:) Evet, kesinlikle “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” Bu arada diyet listemden bahsetmişken, 5 adet zeytin, günlük yağ ihtiyacımın 1/3’ünü karşılıyor.
O zaman siyah zeytin ile başlıyorum. 1 kg. zeytine 80 gr. tuz koyuyorum. 1 ay boyunca, her gün bir tur sallıyoruz, arada bir kapağını açıp sıkışan havayı çıkarmamız gerekiyor. 1 ay sonunda saldığı suyunu döküyoruz. İçine 1 yemek kaşığı toz şeker, 2-3 tane limon tuzu koyuyoruz. 15 gün daha sallayarak geçiriyoruz. Tatlandıktan sonra bir bezin üstüne serip, iki gün kurutuyoruz ve zeytinimiz hazır. Tekrar şişeleyip saklayabiliriz. Anlatırken çok zahmetli bir iş gibi gözükse de şişeyi sallamak vakit almıyor, birkaç kez kıpırdatmak yeterli oluyor.
Yeşil zeytin, siyah zeytinden daha kolay bu bakımdan. Zeytinleriniz büyük ve iriyse 1-2 yerinden çizmek gerekiyor ama küçükse taş gibi bir cisimle ezerek yapıyoruz. Bir kavanoza doldurup, 10 gün boyunca suyunu değiştiriyoruz. Acısının gitmesi için. Şimdi “Yumurta ayarından” bahsedeceğim; şöyle yapılmaktadır. Suyun içine tuzu yavaş yavaş çözülene kadar ekliyoruz. Bir yandan da suya bir yumurta bırakıyoruz. Yumurta suyun üstüne biraz çıkacak kadar yoğunluğu azaltması gerekiyor. (Turşularda da aynı işlem uygulanmaktadır.) Hazırladığımız tuzlu su ile, zeytinlerimizi 20 gün kadar ışıksız karanlık bir yerde bekletiyoruz ve sonuç harika oluyor. Zeytine defne yaprağını ben çok yakıştırıyorum. Limon ekleyenler, defne yaprağı ekleyenler liste bu şekilde çoğaltılabilir. Bir süre sonra pratikleşmeye başlıyor eliniz ve hazırladığınız zeytinler aylarca yetiyor, denemenizi tavsiye ederim.

Sevgiler,
Ilım