Muhallebili Bal Kabağı Helvası

Glutensiz Hindistan Cevizli Kurabiye İçin Malzemeler
Kefir(süt de olur)1,5 Su bardağı
Nişasta1 Yemek kaşığı
Limon rendesi
(aroma verici de olur)
1 adet/Birkaç damla
Bal kabağıYarım kilo
Pekmez3 Yemek kaşığı
Fıstık ezmesi1 Tatlı kaşığı

Merhabalar, yine harika bir tarifle geldim. Bal kabağını tuzlu-tatlı tarifler farketmeksizin kullanmaya bayılıyorum. Çünkü hem çok besleyici, hem lif oranı yüksek, hem de kalorisi düşük. Uzun süre tokluk sağlaması da en sevdiklerim arasında. Sindirim sistemimizi hızlandırır ve rahatlatır, hücre yenilenmesi sağlar, kansızlığa iyi gelir. Kalsiyum ve fosfor gibi önemli minareleri de içinde barındırır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun direncini arttırır. 

Bal kabağı helvasını tek başına tüketebilirsiniz. Fakat ben muhallebi ve fıstıkla kombinleyince daha çok seviyorum. Bal kabağı helvasına gül suyu koyanlar da, koymayanlar da.

Yapılışı: Bal kabaklarını rendeliyoruz. Ben pratik olması için rondodan geçiriyorum. Üzerine yarım su bardağı kefir ya da sütünü, pekmezini ve biraz da tarçın ile pişmeye bırakıyorum.

Muhallebisini hazırlamak çok kolay. Kefir/süt, nişasta, limon rendesini(limonun beyaz kısımlarını rendelemiyoruz, sadece sarı kabuğu olmalı.) ekleyip, pişiriyoruz. Muhallebiden taban yapıp biraz üstü kabuk tutunca bal kabağı helvasını ekliyoruz. Üzerine tekrar muhallebisinden ekleyip, biraz tatlandırmak için fıstık ezmesi ekliyoruz.

Sevgili diyetisyenim ile çalışmamızda haftada 1 sütlü tatlı tüketebileceğim tüketebileceğim üzerine konuşmuştuk. Diyeti, sadece zayıflamak için değil, şekerin zararlı etkilerinden (aşağıdaki postlarımda bulabilirsiniz.) kurtulmak için de yapıyoruz. Şekeri ne kadar min. düzeyde tutarsak bizim için o kadar iyi olacaktır. 

Sit ve kefir farkına da değinecek olursam; kefir laktoz değeri en düşük olan sür ürünüdür. Laktozsuz sütler işlem görmüş olduğu için kullanmayı doğru bulmuyorum ve kefir tercih ediyorum. Tabii badem sütü, soya sütü gibi laktozsuz süt alternatifleri de mevcut. Fakat kefir bağışıklığı güçlendirip, bağırsak florasını koruduğu için önemi çok büyük. Umarım şekeri tamamen hayatımızdan çıkarabildiğimiz, sentetik ürünleri min. düzeye indirebildiğimiz bir hayat olur.

Sevgiler,
Ilım