Portakallı Fit Cheesecake

Portakallı Fit Cheesecake İçin Malzemeler
Yulaf1 Su bardağı
Fındık1 Su bardağı
Su3-4 yemek kaşığı(harç için)
Üzeri için
Yumurta3 adet(sadece beyazı)
Yoğurt ya da kefir1 Su bardağı
Pekmez ya da bal3 Yemek kaşığı
Lor peyniri1,5 Su bardağı
Portakal ya da limon, çilek bile olur :)Aroma için

Merhabalar, tatlı isteğini tamamen kesen fit cheesecake tarifi herkes tarafından çok beğenildi, beni de mutlu etti bu durum. Büyük bir zevkle paylaşıyorum.

Tarifimiz ise alt kısmını yapmakla başlıyor. Yulaf ve fındığı un haline getiriyoruz. 3-4 yemek kaşığı su ekleyip hamurunu hazırlıyoruz. Hamuru fırında 10 dk(fırnınıza göre kontrollü bir şekilde) pişiriyoruz. Bu arada biz de iç harcını hazırlıyoruz. Yumurtaların sadece beyazını kullanıyoruz. Lor, yoğurt, pekmez, biraz portakal suyu, biraz da sadece turuncu kabuklarından(beyaz kısmı acılık katacaktır.) olacak şekilde rendeliyoruz ve tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Vanilin’i, ben sentetik olduğu için tercih etmiyorum, siz kullanıyorsanız 1 paket ekleyin(bence eklemeyin ama nys).

180 derece önceden ısıtılmış fırında 20-25 dk kadar pişiriyoruz. Yani ortasının piştiğini görünce kapatıyoruz, fırınların pişirme süreleri değişiklik gösterebilir.

Diyet yapan, yapmayan herkesin denemesini tavsiye ediyorum. Çünkü diyet yapmak dönemlik, zayıflamak için uyulan kurallar değildir. Hele ki yapay gıdaların attığı dönemde, kolesterolümüzü kontrol altında tutmak zorundayız :)

Sevgiler,

Ilım