Yediğim en iyi kereviz / Mandalina ve Kinoalı

Mandalinalı Kereviz İçin Gerekli Olan Malzemeler
2-3 adet orta boy kereviz
2 adet soğan
4-5 adet mandalina
1 kahve fincanı kinoaBeyaz ya da siyah olabilir.
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz, karabiber

Merhaba,

Kök sebzeler karbonhidrat grubuna girdiği için kök sebze yemekleriyle uğraşmaktan pek hoşlanmasam da, bu tarifi meraktan denendim ve bayıldım.

Yapımına gelirsek; Soğanlardan 1 tanesini biraz yağ ile kavuruyoruz, 1 minik kahve fincanı kinoa üzerine 5 minik fincan su ekliyoruz. Acılık olmaması için kinoaları iyice(ben üç kez yıkıyorum) yıkamaya özen gösteriyoruz. Tarifin en zor kısmı belki kinoa yıkamaktır. Kinoalar kerevizle de pişeceği için kenarları patlayınca hemen ocağı kapatıyoruz.

Kinoamız hafif pişene kadar ayrı bir tencerede kalan soğanları, havuçla birlikte  kavuruyoruz. Soyduğumuz kerevizleri kararmaması için iki mandalinanın suyu ile karıştırıp ayrı bir kapta bekletiyoruz. Kavrulan soğan ve havuç içine kerevizleri mandalina suyuyla birlikte ekliyoruz. Üzerine soğanla hafif pişman olan kinoalar ve son  olarak kalan mandalinaları da kabuklarını soyarak atıyoruz.(Ben beyaz, ince kabuklarını soymadan koymuştum. Yemeğin içinde erimediği gibi hafif bir acılık da verdi. İnce kabukları da soyun bence.)

Bu şekilde 8-10 dk kontrol ederek pişiriyoruz. Mandalina ve kerevizin bu kadar uyumlu olacağını düşünmezdim :)

Sevgiler,
Ilım