Yulaf ile Vetejeryan Pizzası

Merhabalar, yulafın pek çok çeşidini kullanıyoruz. Az sonra benim en sık kullandığım yulaf tarifimi paylaşacağım. Çok pratik ve ince hamur horevi gördüğü için üstüne koyacaklarımızı tatlı-tuzlu olarak baya çeşitlendirebiliriz.

Diyet listesi kişiye özeldir. Benim diyet listemde, kahvaltı için iki yumurta var, karbonhidrat hakkım 2 porsiyon. 2 ince dilim(tenesi 25 gr. olacak şekilde)  ekmek yiyebiliyorum. Kilo vermeden önce daha sıkı bir diyet listem vardı 1 dilim ekmek, ya da 3 yemek kaşığı yulaf yiyebiliyordum. İkisi de 1 porsiyon karbonhidrat ediyor.  1 porsiyon yulafın, 1 porsiyon ekmekten daha uzun süre tok tuttuğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İki yumurtanın içine kıvamını çok katılaştırmaması için 1 porsiyon(3 yemek kaşığı) yulaf değil de 2 yemek kaşığı ekliyorum. Zerdeçal, karabiber ve tuz ekliyorum.

Zerdeçal zihnimiz ve bağışıklığımız için çok önemli. Zerdeçalı kil maskeme karıştırıyorum. Karbonat, zerdeçal ve biraz reçel karıştırıp dişlerimi bununla fırçaladığımda dişçide temizletmiş kadar iyi bir sonuç alıyorum. Zerdeçal kavanozuna elim her gün gidiyor, çok faydasını görüyorum.

1 tatlı kaşığı yağ = 1 porsiyon yağ. Kahvaltıdaki yağ hakkım da 1 porsiyon ve bunu yumurta karışımının yapışmaması için tavayı yağlarken kullanmış oluyorum. Tatlı ve tutlularla tüketilebilecek yulafım hazır olmuş oluyor. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim; Çeyrek avakado 1 porsiyon yağa eşit. Üstüne avakado ve tulum peynirini çok yaıştırıyorum. Eğer kahvaltıda bu şekilde 2 porsiyon yağ tükettiysem ara öğünden fındık-fıstık çıkarıyorum ya da akşam daha yağsız besinler tüketiyorum.

Diyet yaparken bir dönem ilaç kullanmam gerekimişti ve ilaç iştahımı açıyordu. Diyet baya zorlamaya başlamıştı. Bu dönemde sürekli bitki çayı içerek yemek yeme isteğimi bastırmış oluyordum ve sıcak su yağ yakımını kolaylaştırdığı için çok daha hızlı kilo verdiğimi, şişkinliğimin gittiğini farketmiştim. Bir tüyo da sade türk kahvesinin içine, 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı karıştırmak. Özellikle koşuya çıktığım sabahlarda baya faydasını gördüm. Sabah kahvaltıdan önce bu kahveyi içtiysem öğlene kadar asla acıkmıyorum.

Tarifin başlığı pizza evet. Pizza bunun neresinde derseniz altındaki hamuru pizza hamuru gibi kullanılıp, üstüne mantar peynir, domates kurusu ile fırınlanabilir… Tamamen size kalmış :)

Sevgiler,
Ilım